Brak rejestru zablokuje poświadczanie spadków
Nie wiadomo, czy od 2 października będzie można sporządzić u rejenta dokument nabycia spadku. Samorząd notarialny może nie zdążyć z przygotowaniem elektronicznego rejestru poświadczeń – uważa, że nie powinien sam go finansować
Nowelizacja prawa o notariacie, która wprowadza możliwość notarialnego poświadczania dziedziczenia, wchodzi w życie 2 października, po roku od ogłoszenia.
Ma to być alternatywa dla stwierdzania nabycia spadku przez sąd. U rejentów ma być szybciej i wygodniej.
Czy jednak będzie
Inicjatywa wprowadzenia nowej czynności notarialnej wyszła od samych rejentów. Jednak ostateczny kształt regulacji nie spodobał się samorządowi notariuszy. Poszło o przepisy, które zobowiązują Krajową Radę Notarialną do utworzenia systemu informatycznego do prowadzenia rejestru aktów poświadczenia dziedziczenia. Elektroniczna rejestracja aktów ma zapobiegać nadużyciom, np. próbom uzyskania dokumentu o dziedziczeniu spadku, które zostało już wcześniej potwierdzone przez innego notariusza.
– Ustawa przesądza, że na własny koszt mamy prowadzić rejestr publiczny, który ma służyć wszystkim. To budzi najwięcej emocji. Dlaczego mamy go utworzyć za prywatne pieniądze pochodzące ze składek notariuszy? Notariat może tego nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta