Bez określenia ceny nie ma sprzedaży
Aby umowa sprzedaży była ważna, trzeba w niej określić cenę, choćby nawet nie wprost. Dotyczy to także umowy przedwstępnej sprzedaży nieruchomości
Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z 25 czerwca 2008 r. (III CSK 20/08), w którym zawarł wiele istotnych wskazań dotyczących interpretacji umów. Wypowiedział się też co do sposobu, w jaki sąd jest związany uwagami wyższej instancji.
Kontrahenci rezygnują z transakcji
Sprawa, której dotyczy wskazany wyrok, już po raz drugi trafiła na wokandę SN. Początek dała jej umowa przedwstępna zawarta w styczniu 2001 r. między Global Hotel spółką z o.o. a Exbud SA (obecnie Exbud Skanska SA). Exbud SA zobowiązał się do wybudowania hotelu i przeniesienia jego własności na Global Hotel. Nabywca miał dokonywać wpłat na poczet ceny sprzedaży, a po wybudowaniu hotelu i objęciu go wnosić na rzecz firmy budowlanej opłaty za korzystanie z niego do czasu podpisania definitywnej umowy sprzedaży. Jeśliby nie doszło do jej zawarcia, kwoty wpłacone na rzecz Exbudu miały być zaliczone jako kara umowna.
Hotel został wybudowany i oddany Global Hotel do używania, ale do sfinalizowania transakcji nie doszło. Exbud w sierpniu 2002 r. odstąpił od umowy z powodu niezapłacenia przez kontrahenta wynagrodzenia za korzystanie z hotelu i niewskazania terminu zawarcia umowy definitywnej. Global Hotel tymczasem znalazł się w upadłości. Syndyk masy upadłości zwrócił hotel Exbudowi w czerwcu 2003 r.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta