Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Znów kłamią o Katyniu

26 sierpnia 2008 | Świat | Piotr Kościński Piotr Zychowicz
Autorzy podręcznika starają się usprawiedliwić wszelkie działania Stalina – od głodu na Ukrainie po Katyń
źródło: AP
Autorzy podręcznika starają się usprawiedliwić wszelkie działania Stalina – od głodu na Ukrainie po Katyń

Czy w szkołach w Rosji będą uczyć, że mord w Katyniu był odpowiedzią na zabicie przez Polaków bolszewickich jeńców?

Według nowego rosyjskiego podręcznika do historii wymordowanie polskich oficerów wiosną 1940 roku było działaniem „celowym politycznie”. A także „odpowiedzią na śmierć wielu tysięcy krasnoarmiejców w polskiej niewoli po wojnie 1920 roku”. Inicjatorem tej wojny miała być zaś nie Rosja bolszewicka, ale Polska.

Sprawę opisał rosyjski dziennik „Wriemia Nowostiej”. „Historia Rosji 1900 – 1945” to pierwszy tom kontrowersyjnego podręcznika. „Historia Rosji 1945 – 2007” ukazała się już w wysokim nakładzie. Prace nad nową książką jeszcze trwają, ale wydawnictwo ujawniło już jej koncepcję.

Manipulowanie historią

– Mamy do czynienia z polityką manipulowania historią – tłumaczy prof. Wojciech Materski, historyk z Polskiej Akademii Nauk. – Pod koniec istnienia ZSRR, gdy było jasne, że wybuchnie sprawa Katynia, Gorbaczow wydał polecenie, aby znaleźć coś, co obciążałoby Polaków. Jakiś anty-Katyń. Natychmiast znalazła się grupa usłużnych historyków, którzy nagłośnili rzekome wymordowanie bolszewickich jeńców. Mówiono nawet o 120 tysiącach ofiar.

Faktycznie w polskiej niewoli zmarło około 18 tysięcy bolszewickich jeńców. Ludzie ci jednak padli ofiarą rozmaitych chorób. – Nie można tego porównywać z wymordowaniem ludzi z zimną krwią. Polacy nie strzelali nikomu w głowę – podkreśla profesor Materski. ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8100

Spis treści
Zamów abonament