Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Samowolę niekiedy można zalegalizować

26 sierpnia 2008 | Dobra firma | Renata Krupa-Dąbrowska

Przeróbka budynku gospodarczego na sklep czy biuro z ominięciem formalności może być uznana za samowolę budowlaną

Pojęcia samowoli budowlanej prawo budowlane nie definiuje. Powszechnie przyjmuje się, że popełniasz ją wtedy, gdy budujesz obiekt lub jego część bez wymaganego pozwolenia czy zgłoszenia albo wbrew sprzeciwowi starosty.

Zanim więc rozpoczniesz zaplanowane prace, sprawdź, które z nich wymagają uzyskania pozwolenia, które wystarczy zgłosić, a które można wykonać bez pozwolenia i bez zgłoszenia.

Pamiętaj! Postępowanie w sprawie samowoli prowadzi powiatowy inspektor nadzoru budowlanego (rzadziej wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego). Zawsze musi ustalić datę popełnienia samowoli. Na przestrzeni lat obowiązywały bowiem różne przepisy dotyczące samowoli, mniej lub bardziej restrykcyjne. To, które się stosuje, zależy od daty jej popełnienia.

W tym artykule skupimy się na samowolach popełnionych stosunkowo niedawno, bo od połowy lipca 2003 r. Wtedy bowiem weszły w życie przepisy obowiązujące z małymi poprawkami do dziś.

Decyzja inspektora

To powiatowy inspektor nadzoru budowanego bada, czy doszło do samowoli. Posługuje się przy tym prawem budowlanym, a konkretnie art. 48, 49b, 50 i 51. Art. 48 dotyczy budowy bez pozwolenia obiektu lub jego części, art. 49b – budowy bez zgłoszenia.

Pamiętaj! Roboty wymagające pozwolenia można rozpoczynać dopiero wtedy, gdy dysponuje się pozwoleniem. Natomiast w wypadku tych wymagających...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8100

Spis treści
Zamów abonament