Narodowe sanktuarium Czarnej Madonny
Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej 26 sierpnia to jedno z największych polskich świąt maryjnych. Ustanowione zostało w 1956 roku jako wyraz wiary i wdzięczności Kościoła w Polsce za rolę, jaką Maryja od wieków odgrywa w życiu narodu.
Wcześniej, bo od 1904 roku, święto było obchodzone na Jasnej Górze i w diecezji. Ale Matka Boża w jasnogórskim wizerunku czczona jest już od XIV wieku. Kult obrazu Czarnej Madonny rozwinął się zwłaszcza po potopie szwedzkim i zwycięskiej obronie Jasnej Góry w 1655 roku, która zmieniła bieg wojny. Od tego momentu Jasna Góra stała się sanktuarium narodowym, gdzie Polacy – szczególnie w czasach wojen i zaborów – modlili się o wolność oraz zachowanie wiary i wartości chrześcijańskich.
Tę rolę sanktuarium wzmocnił kardynał Stefan Wyszyński. To z inicjatywy Prymasa Tysiąclecia w 1956 roku złożono jasnogórskie śluby narodu, a rok później kardynał rozpoczął Wielką Nowennę, której towarzyszyła peregrynacja kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej po wszystkich parafiach w Polsce.Co roku na Jasną Górę przybywa 4 – 5 milionów pielgrzymów.