Pakiety medyczne – chaos trwa
Po korzystnym wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie wielu pracowników myślało, że szybko odzyska zapłacony przez pracodawcę podatek od udostępnionych przez niego usług medycznych. Nie będzie to jednak takie proste
Orzeczenie z 20 sierpnia 2008 r. (sygn. III SA/Wa 625/08) pokazuje, że w sporze o opodatkowanie pakietów medycznych pracownicy i ich pracodawcy nie są na straconej pozycji. To jednak nie koniec problemu.
– Należy się spodziewać, że od tego wyroku Izba Skarbowa w Warszawie złoży kasację. Na ostateczne rozstrzygnięcie będziemy więc musieli poczekać co najmniej rok. Takie terminy są wyznaczane w NSA – mówi Dominika Dragan-Berestecka, doradca podatkowy w kancelarii Ożóg i Wspólnicy.
Kto odpowiada
Dziś znaczna część firm odprowadza zaliczki na podatek od pakietów medycznych, ale przed trzema laty nie robił tego prawie nikt. Organy podatkowe zgodnie twierdziły bowiem, że nie ma takiego obowiązku. Później fiskus niespodziewanie zmienił podejście. Pojawia się więc pytanie: kto będzie odpowiadał, jeśli urząd skarbowy stwierdzi, że zaliczki na podatek nie wpłynęły na jego konto, a powinny?
– Gdy chodzi o zaliczki, które się należą za 2006 r. i wcześniejsze, urząd może się domagać zapłaty podatku zarówno od pracodawcy, jak i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta