Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prywatyzacja to zawsze decyzja polityczna

26 sierpnia 2008 | Ekonomia | Wojciech Iwaniuk Kuba Kurasz
źródło: PARKIET

O konfliktach interesów i sprzedaży państwowych firm mówi Alicja Kornasiewicz, prezes UniCredit CAIB Poland.

RZ: Była pani wiceministrem skarbu odpowiedzialnym za prywatyzację. Czy utrzymująca się zła koniunktura, która już spowodowała przesunięcie wielu ofert publicznych, może zahamować proces prywatyzacji, który chce przeprowadzić rząd?

Alicja Kornasiewicz: Rynek kapitałowy istnieje w Polsce od 16 lat. W tym czasie nigdy nie słyszałam, aby był dobry czas na prywatyzację. Decyzje prywatyzacyjne zawsze są bowiem decyzjami politycznymi, a nie wyłącznie ekonomicznymi. Te same pytania, które panowie mi zadajecie, padały, gdy rząd Jerzego Buzka ogłosił na lata 1998 – 2001 plan prywatyzacji, który oczywiście krytykowano, mówiąc, że to nie jest właściwy moment. Czas pokazał, że następne trzy lata pod względem koniunktury gospodarczej były jeszcze gorsze. Bardzo żałuję, że nasze rządy nie wykorzystywały okresów znakomitej koniunktury w latach 2004 – 2007 do pozyskania tanich pieniędzy na rozwój państwowych firm. W zasadzie można powiedzieć, że poza epizodem prywatyzacyjnym za czasów ministra Sochy niedużo prywatyzowano. Jestem przekonana, że trzymanie państwowych firm do czasu lepszej sytuacji na rynku kapitałowym może wyrządzić im po prostu krzywdę. Każda przeprowadzona prywatyzacja przyczynia się bowiem przede wszystkim do wzrostu wartości spółki, a przez to majątku Skarbu Państwa. Skarb nie sprzedaje spółek, ale podnosi ich kapitał i zdobywa pieniądze na ich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8100

Spis treści
Zamów abonament