Wykorzystywane rzeczy nie muszą być własnością przedsiębiorcy
Firma może przyjąć indywidualne stawki amortyzacji także wtedy, gdy korzysta z cudzego majątku
Jest tak wtedy, gdy używa go na podstawie leasingu finansowego, może też zastosować preferencyjną amortyzację do inwestycji w obcych środkach trwałych.
Kto nalicza odpisy
Na preferencyjnych zasadach można amortyzować leasingowane środki trwałe. Odpisy nalicza finansujący (przy leasingu operacyjnym) lub korzystający (przy leasingu finansowym).
Przypomnijmy, że przez umowę leasingu rozumie się, zgodnie z art. 17a pkt 1 ustawy o CIT oraz art. 23a pkt 1 ustawy o PIT, umowę nazwaną w kodeksie cywilnym, a także każdą inną, na mocy której jedna ze stron (finansujący) oddaje do odpłatnego używania albo używania i pobierania pożytków na warunkach określonych w ustawie drugiej stronie (korzystający) podlegające amortyzacji środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne a także grunty.
Do leasingowanych środków trwałych mogą być zasadniczo stosowane indywidualne stawki amortyzacyjne, pod warunkiem że spełnione są wymogi określone w art. 16j ustawy o CIT albo 22j ustawy o PIT, niezależnie od tego, czy odpisów amortyzacyjnych dokonuje finansujący (leasingodawca), czy korzystający (leasingobiorca).
Jak zauważył Łódzki Urząd Skarbowy w interpretacji z 15 listopada 2006 r. (ŁUS-II-2-423/154/06/JB): „dokonując odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej przedmiotu leasingu finansowego stosuje się te same przepisy dotyczące amortyzacji jak dla...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta