Kablowy czy komórkowy
W miastach można przebierać w ofertach przewodowego i radiowego dostępu do sieci. Oba rozwiązania mają wady i zalety. Szybsze i tańsze są stacjonarne łącza‚ ale komórkowe zapewniają dużo większą swobodę
Łukasz Dec
Wystarczy wejść do jednego z kilku tysięcy salonów sprzedaży‚ kupić usługę bezprzewodowego dostępu do Internetu poprzez sieć komórkową i niemalże od razu można surfować. W większych miastach i ich najbliższej okolicy jakość radiowego Internetu jest zbliżona do tradycyjnych łączy stacjonarnych. To doskonałe rozwiązanie dla osób‚ które z Internetu muszą korzystać w wielu różnych miejscach‚ często jeżdżą poza miasto. Domowi internauci powinni jednak wybrać łącze stacjonarne. Tak będzie taniej i lepiej.
Najważniejszy jest zasięg
Wszyscy czterej operatorzy komórkowi oferują dziś dostęp do Internetu. Plus sprzedaje iPlus‚ Orange – usługę Orange Free‚ Era ma Blueconnect‚ a Play ofertę Play Online. Dodatkowo Era i Orange proponują również dostęp stacjonarny‚ konkurując w ten sposób z Telekomunikacją Polską czy siecią kablową UPC.
Oferta bezprzewodowego dostępu u wszystkich operatorów komórkowych jest zbliżona cenowo. Podstawowy pakiet kosztuje 39 – 60 zł‚ droższe warianty – 100 zł. Różne są natomiast okresy‚ na jakie trzeba podpisać umowę. Zwykle jest to od 12 do 24 miesięcy, są również umowy bezterminowe‚ ale i 36-miesięczne.
Kolejna różnica między pakietami to dopuszczalny miesięczny transfer danych. Zwykle wynosi od 4 do 10 gigabajtów miesięcznie. Parametr ten ma jednak znaczenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta