Z zarządem komisarycznym nie trzeba czekać na półroczne straty
Ze względu na cel postępowania naprawczego nie można dla oceny jego prawidłowości stosować kryteriów, które uzasadniają likwidację przedsiębiorstwa państwowego
Takie jednoznaczne stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z 24 września 2008 r. (II CSK 177/08).
Wyrok dotyczy wszczętej przez spółkę z o.o. 7 Invest w likwidacji sprawy przeciwko Skarbowi Państwa – wojewodzie łódzkiemu.Umowa o zarządzania na ponad pięć latSpór powstał na tle umowy zawartej w sierpniu 2003 r., w której wojewoda jako organ założycielski Przedsiębiorstwa Państwowego – Zakłady Przemysłu Dziewiarskiego Wola w Zduńskiej Woli powierzył zarządzanie tym przedsiębiorstwem 7 Invest. Późniejszym aneksem została przekształcona w umowę na czas oznaczony: pięć lat i siedem miesięcy.
W umowie tej ustalone zostało miesięczne wynagrodzenie dla zarządcy równe 32-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw i roczna nagroda w wysokości 12 proc. zysku netto przedsiębiorstwa. Na wypadek wygaśnięcia jej przed terminem, na który została zawarta, przewidziano odprawę dla zarządcy równą dziewięciokrotności jego miesięcznego wynagrodzenia. Umowa miała wygasnąć w razie prywatyzacji przedsiębiorstwa, jego upadłości lub ustanowienia zarządu komisarycznego.
Przed prywatyzacją 4 mln zł straty
W momencie obejmowania zarządu przez 7 Invest zadłużenie przedsiębiorstwa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta