W jaki sposób można się rozliczyć z opłaty produktowej
Co roku wielu przedsiębiorców staje w obliczu konieczności wpłacenia na konto urzędu marszałkowskiego opłaty produktowej za wprowadzone na rynek opakowania. Tymczasem można zredukować te koszty
Ustawa z 11 maja 2001 r. o opłacie produktowej to jeden z najczęściej modyfikowanych aktów prawnych. Po ponad sześciu latach obowiązywania przepisów wciąż wiele firm nie zdaje sobie sprawy z wynikających z niej wymogów. Tymczasem każdy przedsiębiorca, który wprowadza na polski rynek towary w opakowaniach, musi rozliczyć się z opłaty produktowej.
Co więcej, nawet gdy firma nie zamierza przeznaczać opakowanych produktów do sprzedaży, tylko sprowadza je z zagranicy na własne potrzeby, też powinna wypełnić ten obowiązek. Do 31 grudnia każdy przedsiębiorca musi mieć zgromadzoną dokumentację dotyczącą wprowadzonych opakowań wraz z produktami. Do 31 marca kolejnego roku trzeba zaś przesłać sprawozdanie i uiścić opłaty.
Nie trzeba rozliczać się samemu
Obowiązki wynikające z ustawy produktowej można realizować na trzy sposoby:
- wpłacając opłatę produktową – jest to sposób najprostszy, przy tym nie zapewnia bezpośrednio odzysku ani recyklingu odpadów opakowaniowych, za które odpowiedzialny jest przedsiębiorca. Sankcyjny charakter opłaty powoduje, że jest to najdroższy sposób realizacji obowiązku. Co ważne, opłata produktowa przedawnia się dopiero po pięciu latach po zakończeniu roku, w którym należało ją uiścić. Numery kont oraz adresy urzędów marszałkowskich można znaleźć na stronie www.oplataproduktowa.org;
-...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta