Jeśli polski przepis jest niezgodny z unijnym, można odzyskać nadpłacony VAT
Paliwo do samochodów, zakupy przed rejestracją, odliczenie wydatków, które nie są kosztem – to przykłady spraw, w których polskie regulacje są sprzeczne z unijnymi. Przedsiębiorcy sporo na tym stracili, ale mogą jeszcze odzyskać podatek, nawet nadpłacony cztery lata temu. Muszą się jednak pospieszyć
Na korekty deklaracji za okres pierwszych miesięcy po wejściu Polski do Unii Europejskiej mają czas tylko do końca roku.
Od 1 maja 2004 r. Polska jest częścią Unii Europejskiej. Oznacza to, że nasze przepisy o VAT powinny być dostosowane do unijnych dyrektyw (wtedy szóstej dyrektywy VAT, a obecnie dyrektywy 2006/112/WE). W niektórych miejscach tak nie jest, a polskie regulacje ograniczają prawo do odliczenia podatku naliczonego. Sądy to kwestionują i przyznają podatnikom rację w sporze z fiskusem.
Jednak bezpośrednio po akcesji wiele firm ostrożnie podchodziło do tej kwestii i nadpłacało VAT, nie korzystając z przysługującego im – w świetle prawa wspólnotowego – uprawnienia do odliczenia podatku naliczonego. Ten podatek można jeszcze odzyskać.
Niecałe pięć lat na poprawki
Na korektę deklaracji VAT i odliczenie podatku naliczonego mamy pięć lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego (art. 86 ust. 13 ustawy o VAT). Tak więc z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta