Ważne są nie tylko zapisy umowy, ale i okoliczności
Także osoba prawna może wyrazić wolę poprzez każde swoje zachowanie, tzw. czynności konkludentne, pod warunkiem jednak, że można je przypisać osobom uprawnionym do jej reprezentowania
Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 26 września 2008 r. Adwersarze w tej sprawie to dwie spółki z o.o. – Media Plus, producent lokalnego programu informacyjnego (plansze, reklamy), oraz UPC Polska, operator telewizji kablowej.
Licencja wygasła, operator nadaje i płaci
W umowie zawartej w 1997 r. Media Plus udzieliła UPC licencji na nadawanie swoich programów w lokalnej sieci kablowej. Ustalono opłatę licencyjną 1 zł od jednego abonenta. W kolejnej umowie licencyjnej zawartej na okres do 30 września 1999 r. przewidziano tę opłatę w kwocie 9 tys. USD miesięcznie. Po tej dacie, mimo wygaśnięcia umowy, UPC nadal korzystała z programów Media Plus i uiszczała opłatę w wysokości w niej ustalonej. Od sierpnia 2000 r. zaprzestała płacenia. W styczniu 2003 r. firmy te i jeszcze inna spółka podpisały porozumienie mające normować całość rozliczeń między nimi, w tym za korzystanie przez Media Plus z urządzeń i lokali UPC.
Po jego zawarciu Media Plus wystąpiła przeciwko UPC do sądu z żądaniem 736 tys. zł z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta