Aport jest zwolniony, nie trzeba jednak korygować
Niezgodne z dyrektywą są także polskie przepisy dotyczące aportów. Skutki mogą być jednak korzystne dla podatników
Wychodzi bowiem na to, że wkłady niepieniężne są zwolnione z podatku, ale firmy zachowują prawo do odliczenia.
Inaczej niż w dyrektywie
W świetle bieżącego orzecznictwa, w szczególności wyroków Naczelnego Sądu Administracyjnego z 23 kwietnia 2008 r. (I FSK 505/07) oraz Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 20 maja 2008 r. (III SA/Wa 364/08), polskie przepisy dotyczące aportów należy uznać za niezgodne z prawem wspólnotowym.
Powyższe orzeczenia odwołują się do wyroków ETS w sprawach C-169/00 (Komisja Europejska przeciwko Republice Finlandii) oraz C-150/00 (Stockholm Lindopark AB przeciwko państwu szwedzkiemu). Przepisy dyrektywy 2006/ 112/WE (oraz obowiązującej przed nią szóstej dyrektywy VAT) nie upoważniają państw członkowskich do wprowadzenia zwolnienia aportu z VAT. Zezwalają jedynie na wyłączenie aportu z zakresu opodatkowania VAT. Tymczasem § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia ministra finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta