Czy robimy korektę, jeśli fiskus nic nie stracił
Ekspertka opowiada na pytania związane z zasadami wypełniania deklaracji VAT oraz korygowania podatku należnego i naliczonego
Wcześniej nadpłata, teraz zaległość
Firma, która jest małym podatnikiem, wystawiła na początku roku kilka faktur VAT MP. Wykazała je w deklaracji i odprowadziła podatek. Ale kontrahent za jedną fakturę nie zapłacił (a wtedy dopiero powstaje obowiązek podatkowy u małych podatników). Co teraz zrobić, czy korygować deklarację? Jeśli nie, to czy nie będziemy musieli wykazać VAT, gdy klient zapłaci? Jeśli nie wykażemy, to fiskus nic na tym nie straci, bo podatek wpłynął do niego wcześniej.
Mały podatnik może wybrać kasową metodę rozliczeń polegającą na tym, że obowiązek podatkowy powstaje z dniem uregulowania całości lub części należności. Zatem rozpoznanie obowiązku podatkowego w innym terminie, nawet wcześniejszym, nie jest prawidłowe. W okresie rozliczeniowym, w którym powstanie obowiązek podatkowy, firma będzie miała bowiem zaległość, a w okresie, w którym błędnie wykazała podatek należny, ma nadpłatę.
Musi więc skorygować deklarację VAT za okres, w którym rozpoznano obowiązek podatkowy, i wykazać VAT należny w okresie, w którym kontrahent zapłacił za fakturę. Powstała uprzednio nadpłata powinna być przez organ podatkowy zaliczona z urzędu na poczet bieżącego zobowiązania podatkowego. Także wpłata podatku za następny okres rozliczeniowy powinna uwzględniać poprzednią nadpłatę.
Jakie mogą być skutki niezrobienia korekty? Urząd skarbowy może w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta