Przygraniczne miasta razem poprowadzą inwestycje
Tworzenie wspólnych instytucji ułatwi współpracę lokalnych samorządów i realizację projektów związanych m.in. z budową dróg czy ochroną środowiska, ale również z edukacją i działalnością kulturalną
Taka możliwość wynika z przyjętej przez Sejm ustawy o europejskim ugrupowaniu współpracy terytorialnej, która właśnie trafiła do Senatu.Stwarza ona szansę na wspólne inwestowanie w infrastrukturę, ochronę środowiska, działalność kulturalną. Daje również możliwość pozyskiwania unijnych dotacji i organizowania wspólnych akcji promocyjnych z partnerami z Unii Europejskiej.
Jak wskazuje Anna Konik-Żurawska, rzecznik prasowy Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, na obszarze UE w ciągu ostatniego roku zgłoszono już kilka propozycji utworzenia EUWT. Teraz czas również na polskie samorządy.
Nowa jakość współpracy
– To bardzo dobra inicjatywa, która może zintensyfikować współpracę partnerską – wskazuje Antoni Szlagor, burmistrz Żywca. – Już teraz nasze miasto współpracuje z wieloma partnerami i na pewno będziemy myśleć o instytucjonalizacji tej współpracy. To również szansa na efektywne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta