Bezpłatne porady nie muszą być opodatkowane
Kancelarie angażują się w działalność pro bono, aby zbudować pozytywny wizerunek firmy. To argument za tym, aby darmowe doradztwo nie było obciążone VAT
Jest to bowiem czynność związana z działalnością.
Niestety, większość organów podatkowych uważa inaczej. Ich zdaniem firma świadcząca bezpłatne usługi prawne powinna je potraktować jako czynność opodatkowaną VAT, a w konsekwencji naliczyć podatek i wpłacić go do urzędu skarbowego. W praktyce oznacza to dla prawnika świadczącego taką pomoc konieczność uiszczenia podatku z własnych środków, a więc realne obciążenie finansowe.
Dwa warunki do spełnienia
Czy jednak z przepisów na pewno wynika taki obowiązek? Kluczowa jest tu wykładnia art. 8 ust. 2 ustawy o VAT. Przepis ten mówi, że nieodpłatne świadczenie usług traktuje się jako odpłatne (a tym samym opodatkowane), jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o naliczony przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami (w całości lub w części).
Tak więc, aby nieodpłatne świadczenie usług było opodatkowane, muszą być łącznie spełnione następujące przesłanki:
- usługi takie nie są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa oraz
- podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami.
Należy jednocześnie pamiętać, że opodatkowanie czynności nieodpłatnych jest wyjątkiem od zasady wynikającej z art. 5 ustawy o VAT i jest dopuszczalne jedynie w wyraźnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta