Przestrzeń wolności
W opowiadaniach Stefana Cieślara przewija się motyw lawiny. Dosięgła go w Himalajach.
O tym, że Stefan pisał opowiadania, matka dowiedziała się dopiero po jego śmierci.
– W pozostawionych tekstach, notatkach, odnalazłam sprawy, o których wcześniej nie miałam pojęcia – mówi Elżbieta Cieślar. – Na przykład dumę z tego, że mając sześć lat dotknął Historii. Widział w Warszawie nadciągającą tyralierę uzbrojonych w kałasze mężczyzn... „Zazdroszczą mi, że miałem takie przeżycie w dzieciństwie...” – pisał dorosły Stefan we Francji.
Stefan urodził się w 1970 r. w Warszawie, tak jak jego brat Paweł i siostra Anna. Ojciec Emil, profesor Akademii Sztuk Pięknych, prowadził pracownię rzeźby dla studentów Wydziału Architektury Wnętrz. Matka, także absolwentka ASP, rzeźbiarka, była scenografem teatralnym i telewizyjnym. Obydwoje zakładali stowarzyszenie projektantów przemysłowych. Emil był autorem kształtu motocykla WSK, Elżbieta współtworzyła wygląd legendarnego już skutera Osa (– Przecież Osa, to rzeźba! – reaguje na moje zdziwienie).
Od 1973 roku prowadzili Galerię Repassage obok bramy Uniwersytetu Warszawskiego.
– Trzy okna wychodziły na przystanek na Krakowskim Przedmieściu. Zapewniało to stałą widownię ludzi czekających na autobusy – wspomina.Ustaliła, że każdy, kto chce, może wystawiać w galerii swe prace, pod warunkiem że nie może pokazywać ich gdzie indziej. A gdzie indziej w tamtych czasach pozwalano prezentować jedynie dzieła niegroźne dla władzy.– Wszystko...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta