Jak rozliczyć ulepszenia i remonty w budynkach
W umowach najmu często zastrzegana jest na rzecz najemcy możliwość przystosowania do swoich potrzeb wynajmowanych powierzchni i to na własny koszt. Wydatki takie można ująć w kosztach podatkowych
Inwestycją w obcym środku trwałym są nakłady poniesione na ulepszenie środka trwałego, który używany jest na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej o podobnym charakterze. Są to zatem poniesione wydatki mające na celu przystosowanie środka trwałego do używania przez podatnika (tak m.in. stwierdziło Ministerstwo Finansów w piśmie z 14 lipca 2008 r., DD6-8213-43/WK/06/249). Inwestycje takie, przyjęte do używania, niezależnie od przewidywanego okresu użytkowania, podlegają amortyzacji.
Pamiętajmy, że inwestycją w obcym środku trwałym będą jedynie wydatki prowadzące do jego ulepszenia. Prace mające charakter remontu będą mogły być zaliczone bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów jako pośrednio związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Modernizacja czy inne zmiany
Środki trwałe uważa się za ulepszone, gdy suma wydatków poniesionych na ich przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację w danym roku podatkowym przekracza 3500 zł i wydatki te powodują wzrost...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta