Jak można bezpiecznie zaoszczędzić na podatku
Podatnicy mają wiele możliwości optymalizacji, by płacić niższe daniny. Muszą jednak najpierw rozważyć, czy fiskus nie zakwestionuje tych rozwiązań
Optymalizacja to działanie, które pozwala legalnie obniżyć zobowiązanie podatkowe. Można w tym celu wybrać jedno z kilku prawnie dopuszczalnych rozwiązań. Nie istnieje bowiem norma, która nakazywałaby płacić najwyższe z możliwych podatki.
Potwierdził to m.in. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 6 grudnia 2005 r. (sygn. II FSK 82/05), zgodnie z którym organy podatkowe nie mają podstaw do kwestionowania umów skutecznie zawartych, nawet jeśli ich celem było zmniejszenie ciężaru podatkowego. NSA stwierdził ponadto, że dążenie do płacenia jak najniższej daniny nie jest prawnie zakazane; jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika.
Można płacić mniej
Nie zmienia to jednak faktu, że urząd skarbowy może zakwestionować działania pozorne, które mają ukryć prawdziwe intencje podatnika. Stanowi o tym m.in. art 199a ordynacji podatkowej. Zgodnie z nim organy podatkowe mogą ingerować, gdy zajdzie jedna z trzech okoliczności: zamiar i cel stron był inny niż dosłowne brzmienie oświadczeń woli stron; strony pod pozorem czynności prawnej jednego rodzaju ukryły inną czynność prawną, która spowodowałaby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta