Jeśli sprzedajesz nowe telewizory, musisz przyjąć stare
Gdy klient przyniesie zużyty sprzęt elektryczny do sklepu i kupi nowy tego samego rodzaju, sprzedawca nie może odmówić przyjęcia starego urządzenia
Wynika to z ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (DzU z 20 września 2005 r. nr 180, poz. 1495). Nie wystarczy jednak wziąć sprzęt, by spełnić wszystkie ustawowe warunki. Sklepy i hurtownie muszą się najpierw wpisać do rejestru prowadzonego przez głównego inspektora ochrony środowiska jako zbierający zużyty sprzęt. Ani za wpis, ani za figurowanie w rejestrze nie płacą (rejestr jest odpłatny tylko dla wprowadzających sprzęt).
To nie wszystko. Trzeba też przekazać wójtowi, burmistrzowi albo prezydentowi miasta, na terenie którego działają, informację zawierającą:
- firmę, oznaczenie siedziby i adres albo imię, nazwisko i adres zbierającego zużyty sprzęt,
- adresy punktów zbierania zużytego sprzętu, w tym punktów sprzedaży sprzętu.
Jest na to 30 dni od rozpoczęcia działalności w tym zakresie.
Niezbędne sprawozdanie...
Zgodnie z rozporządzeniem ministra środowiska firmy handlujące sprzętem elektrycznym i elektronicznym (DzU z 2006 r. nr 11, poz. 60) muszą też co kwartał przekazywać sprawozdanie o masie zebranego i przekazanego do zakładu przetwarzania zużytego sprzętu. Sprawozdanie na urzędowym formularzu trzeba przekazywać kwartalnie do GIOŚ.
... i obowiązkowa ewidencja
Sklep jako zbierający sprzęt jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta