Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Unia zapłaci za udział w zagranicznych targach

20 stycznia 2009 | Dobra firma | Anna Cieślak–Wróblewska

Wkrótce firmy będą się mogły ubiegać o wsparcie w ramach działania „Paszport do eksportu”. Granty, m.in. na udział w targach zagranicznych, sięgną nawet 200 tys. zł, ale uzyskanie ich nie będzie łatwe

Na uruchomienie dotacji na rozwój eksportu przedsiębiorcy czekają od dawna. W ubiegłym roku się nie udało , ponieważ urzędnicy zastanawiali się nad szczegółami zasad udzielania wsparcia. Wszystko wskazuje na to, że w końcu prace zostały zakończone. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosi konkurs, gdy tylko wejdzie w życie odpowiednie rozporządzenie. Prawdopodobnie stanie się to w lutym.

W 2009 r. w ramach działania „Paszport do eksportu” (działanie 6.1 programu „Innowacyjna gospodarka”) do podziału dla firm będzie 24,4 mln euro, a do 2013 r. – 122 mln euro.

Efektem długich przygotowań jest to, że ostatecznie udało się wypracować reguły, które w porównaniu z wcześniejszymi propozycjami są prostsze, jaśniejsze i korzystniejsze dla firm.

Wyższe limity

O wsparcie mogą się starać mikro-, małe i średnie firmy, które nie czują się zbyt pewnie na zagranicznych rynkach lub w ogóle są tam nieobecne. Stąd ograniczenia: udział eksportu w całkowitej sprzedaży nie może przekroczyć 30 proc. (chodzi o rok obrotowy poprzedzający rok złożenia wniosku o dotację). To pierwsza pozytywna zmiana w stosunku do propozycji Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) sprzed kilku tygodni; wtedy limit wynosił od 20 do 30 proc. w zależności od wielkości firmy.

– Zrezygnowaliśmy z tego podziału, wszystkich będziemy traktować jednakowo – mówi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8221

Spis treści
Zamów abonament