Białostocka „Solidarność” ukarana
Ks. Stanisław Suchowolec
„Śmierć ks. Stanisława Suchodolca napełniła bólem, smutkiem i niepokojem bardzo wielu ludzi w Polsce i daleko, daleko poza jej granicami. Szczególnie jednak dotknęła nas – Kościół archidiecezji w Białymstoku. Dlatego lud boży ze swoim biskupem zgromadził się wokół stojącej przed ołtarzem trumny. Wszyscy jesteśmy przepełnieni niepokojem, bólem i smutkiem. Mamy nadzieję, że ten niepokój ustąpi, gdy zostaną wyjaśnione wszystkie okoliczności śmierci”.
(Z homilii ks. Antoniego Lićwinki wygłoszonej na pogrzebie ks. Stanisława Suchowolca 3 lutego 1989 r.)
Lata kapłańskiej formacji ks. Stanisława Suchowolca to czas „Solidarności” – najpierw rodzącej się po papieskiej wizycie w ojczyźnie, później masowego ruchu zrzeszającego miliony Polaków, w końcu idei zepchniętej do podziemia i trwającej w społeczeństwie mimo szykan i prześladowań.
Do Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku wstąpił w 1977 r. Miał 19 lat. Po święceniach kapłańskich otrzymanych w 1983 r. został wikarym przy kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Suchowoli. Praca duszpasterska w rodzinnej parafii ks. Jerzego Popiełuszki przyniosła znajomość z warszawskim kapelanem „Solidarności” i mieszkającą w sąsiednich Okopach jego rodziną.
Drugi duszpasterz z Suchowoli
Ks. Jerzy szybko stał się wzorem dla młodego kapłana. Spotykali się,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta