Europejski Trybunał Sprawiedliwości ogranicza mobilność spółek
Traktat rzymski nie przyznaje spółkom prawa swobodnej zmiany faktycznego miejsca lokalizacji w Unii Europejskiej – taki wniosek wynika z orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, o czym pisze doktor habilitowany na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego
Orzeczenie wydane 16 grudnia 2008 r. w sprawie węgierskiej spółki Cartesio (C-210/06) jest sporym zaskoczeniem: do tej pory luksemburscy sędziowie konsekwentnie rozszerzali swobodę poruszania się spółek. W precedensowych wyrokach z lat 1999 – 2005 stopniowo znoszono bariery dla transgranicznego przenoszenia się spółek. Proces ten uzyskał wsparcie organów prawodawczych Wspólnot. W 2005 r. przyjęto dyrektywę w sprawie transgranicznego łączenia spółek, która umożliwiła fuzje przedsiębiorców z różnych państw członkowskich. W konsekwencji dziś polskie spółki kapitałowe i spółka komandytowo-akcyjna mogą się łączyć ze spółkami z Unii na podstawie przepisów wprowadzonych do kodeksu spółek handlowych (art. 5161 – 51619).
Podróż do Włoch
W 2005 r. węgierska spółka komandytowa Cartesio złożyła wniosek o wpis do rejestru handlowego nowej siedziby faktycznej, która miała się znajdować na terytorium Włoch. Wniosek został oddalony z powołaniem się na argument, iż prawo węgierskie nie zezwala na transgraniczną zmianę siedziby rzeczywistej przy zachowaniu statusu spółki prawa węgierskiego. W tej sytuacji Cartesio może się jedynie rozwiązać na Węgrzech i od nowa założyć we Włoszech.
W odpowiedzi spółka dowodziła, że prawo do ustanowienia zagranicznej siedziby przyznają jej przepisy art....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta