Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Europejski Trybunał Sprawiedliwości ogranicza mobilność spółek

20 stycznia 2009 | Prawo | Adam Opalski
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Rzeczpospolita

Traktat rzymski nie przyznaje spółkom prawa swobodnej zmiany faktycznego miejsca lokalizacji w Unii Europejskiej – taki wniosek wynika z orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, o czym pisze doktor habilitowany na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego

Orzeczenie wydane 16 grudnia 2008 r. w sprawie węgierskiej spółki Cartesio (C-210/06) jest sporym zaskoczeniem: do tej pory luksemburscy sędziowie konsekwentnie rozszerzali swobodę poruszania się spółek. W precedensowych wyrokach z lat 1999 – 2005 stopniowo znoszono bariery dla transgranicznego przenoszenia się spółek. Proces ten uzyskał wsparcie organów prawodawczych Wspólnot. W 2005 r. przyjęto dyrektywę w sprawie transgranicznego łączenia spółek, która umożliwiła fuzje przedsiębiorców z różnych państw członkowskich. W konsekwencji dziś polskie spółki kapitałowe i spółka komandytowo-akcyjna mogą się łączyć ze spółkami z Unii na podstawie przepisów wprowadzonych do kodeksu spółek handlowych (art. 5161 – 51619).

Podróż do Włoch

W 2005 r. węgierska spółka komandytowa Cartesio złożyła wniosek o wpis do rejestru handlowego nowej siedziby faktycznej, która miała się znajdować na terytorium Włoch. Wniosek został oddalony z powołaniem się na argument, iż prawo węgierskie nie zezwala na transgraniczną zmianę siedziby rzeczywistej przy zachowaniu statusu spółki prawa węgierskiego. W tej sytuacji Cartesio może się jedynie rozwiązać na Węgrzech i od nowa założyć we Włoszech.

W odpowiedzi spółka dowodziła, że prawo do ustanowienia zagranicznej siedziby przyznają jej przepisy art....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8221

Spis treści
Zamów abonament