Proporcję czasem można negocjować z fiskusem
Firma, która rezygnuje z prowadzenia działalności zwolnionej od VAT lub ją ogranicza, nie musi rozliczać tego podatku na podstawie niekorzystnej proporcji obliczonej z danych za 2008 r. Może uzgodnić z naczelnikiem urzędu skarbowego wskaźnik, który będzie odpowiadał rzeczywistej strukturze przychodów
Przedsiębiorcy dokonujący zarówno czynności opodatkowanych VAT, jak i zwolnionych, część podatku naliczonego muszą rozliczać według odpowiedniego wskaźnika. Wynika to z art. 90 ustawy o VAT.
Zgodnie z tym przepisem w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest zobowiązany do odrębnego określenia kwot VAT naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których przysługuje mu prawo do obniżenia VAT należnego.
Jeśli jednak nie jest możliwe przyporządkowanie zakupów do działalności opodatkowanej lub zwolnionej, przedsiębiorca może pomniejszyć VAT należny o taką część podatku naliczonego, jaką można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia VAT należnego.
Jak obliczyć procent
Proporcję tę ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia VAT należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta