Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kto nazywa góry, lasy i miejscowości

20 stycznia 2009 | Gazeta prawa i podatków | Michał Cyrankiewicz

Urzędowe nazwy miast i wsi ustala się, zmienia i znosi zarówno dla tych zamieszkanych, jak i opuszczonych przez mieszkańców oraz dla obiektów fizjograficznych – charakterystycznych elementów danego terenu

Kompetencja do nadawania i zmiany nazw należy do ministra spraw wewnętrznych i administracji. Następuje to w drodze rozporządzenia. Może być ono wydane z jego inicjatywy, jak również na wniosek rady gminy, na której terenie miejscowość lub obiekt są położone. Wniosek w tej sprawie rada przekazuje ministrowi za pośrednictwem wojewody. Jeżeli zmiana dotyczy nazwy miejscowości zamieszkanej, to obowiązkowo należy przeprowadzić konsultacje z mieszkańcami. Ich zaniechanie skutkuje nieważnością uchwały zawierającej stosowny wniosek (por. rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody podlaskiego z 21 kwietnia 2005 r., sygn. akt PN. II. 0911-88).

W 2008 r. minister ustalił nazwy 36 miejscowości, zmienił 312 i zniósł nazwy 64.

Wnioski do 31 marca

Prawidłowo...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8221

Spis treści
Zamów abonament