Czasem zamiast pracownika wypłatę odbierze jego żona
Za pracę wykonaną trzeba zapłacić. Podwładny nie możne zrzec się pensji ani przenieść jej na inną osobę. Od zasady tej istnieją jednak odstępstwa
Pracodawca musi terminowo i prawidłowo wypłacać pracownikowi wynagrodzenie. Nakazuje mu to art. 94 pkt 5 kodeksu pracy (k.p.). Co więcej, przepisy, chroniąc odpłatność za pracę, ograniczają dokonywanie potrąceń z pensji, a możliwość swobodnego dysponowania przez pracownika prawem do wynagrodzenia jest ograniczona. Zgodnie bowiem z art. 84 k.p., pracownik nie może zrzec się prawa do wynagrodzenia ani przenieść tego prawa na inną osobę.
Chronione dodatki i ekwiwalenty
Zakaz ten oznacza, że nie wolno zrezygnować zarówno z pensji zasadniczej, jak i innych składników wynagrodzenia, takich jak np. dodatek stażowy. W takim samym zakresie jak wynagrodzenie ochronie podlega także ekwiwalent pieniężny należny pracownikowi za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z 11 czerwca 1980 r. (I PR 43/80).
Ugody są niedozwolone
Zakaz zrzekania się prawa do wynagrodzenia oznacza również niedopuszczalność zawierania ugód (sądowych lub pozasądowych), w których pracownik rezygnowałby z zarobku lub godziłby się na jego wypłatę w niższej niż należna wysokości. Zrzeczenie się prawa do wynagrodzenia jest nieważne.
Pieniądze może wziąć pełnomocnik...
Na podstawie art. 58 § 1 kodeksu cywilnego, w związku z art. 300 k.p., nieważne jest również przeniesienie prawa do wynagrodzenia na inną...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta