Adwokatura: profesjonalizm w służbie obywatela
Poprawki Senatu do znowelizowanego prawa o adwokaturze zwiększają ochronę prawną obywateli korzystających z pomocy pełnomocników – uważa adwokat Roman Nowosielski.
Senat na wniosek Naczelnej Rady Adwokackiej dokonał zmian w ustawie z 19 grudnia 2008 r. nowelizującej ustawy: prawo o adwokaturze, o radcach prawnych, prawo o notariacie.
Oznacza to, że Senat przywrócił ustne egzaminy adwokackie i radcowskie, pięciomiesięczne praktyki w sądach dla aplikantów adwokackich i radcowskich oraz rezygnację z możliwości wpisywania doktorów nauk prawnych na listy adwokackie i radcowskie wyłącznie na podstawie posiadanego tytułu naukowego i bliżej niesprecyzowanej praktyki zawodowej.
Zmiany uchwalone przez Senat (które oceni teraz Sejm) mają jedną wspólną cechę: są emanacją profesjonalizmu, jaki powinien cechować adwokata/radcę prawnego.
Dotyczą wszystkich etapów dochodzenia do funkcji adwokata/radcy. Na etapie szkolenia polegają na utrzymaniu istniejącego obowiązku pięciomiesięcznej praktyki aplikantów adwokackich w sądach i prokuraturach, utrzymują model końcowego egzaminu zawodowego adwokackiego/radcowskiego o charakterze dwuelementowym: pisemnym i ustnym, a w wypadku bezpośredniego wpisu na listy adwokatów/radców doktorów nauk prawnych nakładają wymóg odbycia szkolenia zawodowego.
Senat dokonał opisanych zmian przy ogromnym oporze przedstawicieli Ministerstwa Sprawiedliwości, co musi dziwić, skoro nadrzędnym deklarowanym celem wprowadzanych zmian ma być bardzo wysoki poziom merytoryczny i dawanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta