Prawdziwa historia PRL
Coś naprawdę mocnego: od 45 do 38 proc. Już po paru godzinach lektury książki Krzysztofa Kosińskiego ma się nieodparte wrażenie, że tytuł tego solidnego dzieła mógłby brzmieć po prostu „Historia PRL”.
Bibliografia źródeł liczy 20 stron. W Archiwum Akt Nowych autor obcował między innymi z materiałami Centralnego Urzędu Planowania, Głównego Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Wydawnictw, Biura Listów i Inspekcji KC PZPR, Biura Skarg i Listów Urzędu Rady Ministrów, stałej Komisji Rady Ministrów ds. Walki z Alkoholizmem, Instytutu Koniunktur i Cen Handlu Zagranicznego, Instytutu Psychiatrii i Neurologii. 12 stron to spis prac socjologicznych o różnym stopniu uogólnień, wreszcie kolejne cztery strony to katalog inteligentnie skompletowanej biblioteczki podręcznej polskiej literatury pięknej drugiej połowy minionego stulecia. Krzysztof Kosiński chętnie czyta klasyków tematu: Hłaskę, Himilsbacha, Marka Nowakowskiego, Stachurę. Jego własne zdania dobrze zestawiają się z cytatami. Czasem chce się śmiać, lecz jeszcze na tej samej stronie powiewa grozą.
Czasami pojawia się pokusa, by wziąć do ręki kalkulator, bo dane statystyczne podawane są w litrach czystego 100-procentowego spirytusu na głowę. Tak więc w roku 1938 statystyczny mieszkaniec RP wypił 1,5 litra, w pierwszych latach powojennych 2,2 litra. Pod koniec lat 70. około 8,6 litra. Natomiast omawiając przykłady szczegółowe tej obszernej historii, autor zgodnie ze źródłami wspomina w każdej sprawie raczej o ilości flaszek, zwykle półlitrowych o mocy zawartości od 45 do 38 proc. Zdarza się, że mowa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta