Nie tylko kupno jest warunkiem przejęcia załogi
Pracuję w wydziale firmy, który właśnie został wydzierżawiony innemu podmiotowi. Pracownicy zostali zawiadomieni o przejściu zakładu pracy na nowego pracodawcę w trybie art. 231 kodeksu pracy, jednak mamy wątpliwości, czy rzeczywiście zostaliśmy przejęci, skoro zakład został wydzierżawiony na czas określony, a nowy pracodawca przejął tylko niektórych pracowników. Czy powinniśmy otrzymać nowe umowy o pracę? – pyta czytelnik.
Trzeba podkreślić, że nie tylko sprzedaż zakładu pracy lub jego części może stanowić podstawę przejścia zakładu na nowego pracodawcę. Również w przypadku dzierżawy lub innej formy przeniesienia władztwa nad majątkiem stanowiącym zakład pracy lub jego część pracownicy, których zatrudnienie jest związane z przenoszonym majątkiem, przechodzą do nowego pracodawcy. Oznacza to, że pracownicy wspomnianego wydziału produkcyjnego zostali skutecznie przeniesieni.
Zgodnie z art. 231 § 1 kodeksu pracy po przejściu zakładu pracy lub jego części na innego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta