Opcje walutowe a czyny nieuczciwej konkurencji
Zatajenie ryzyka związanego z korzystaniem z opcji walutowych może umożliwić przedsiębiorcy wystąpienie z roszczeniem z tytułu czynu nieuczciwej konkurencji – pisze radca prawny, doktorant Instytutu Nauk Prawnych PAN
Dotychczas proponowane rozwiązania problematyki opcji walutowych bazowały na naruszeniu zasad równości kontraktowej, szczególnej zmiany stosunków, wadach oświadczenia woli itp. Moja propozycja opiera się na naruszeniu obowiązków informacyjnych wynikających z ustawy z 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (dalej: ustawa).
Ustawowa definicja
Według niej czynem nieuczciwej konkurencji jest działanie sprzeczne z prawem lub dobrymi obyczajami, jeśli zagraża lub narusza interes innego przedsiębiorcy. Do umów dotyczących opcji może znaleźć zastosowanie art. 10 ust. 1, czyli „(...) takie oznaczenie (...) usług albo jego brak, które może wprowadzić klientów w błąd co do (...) istotnych cech (...) usług, a także zatajenie ryzyka, jakie wiąże się z korzystaniem z nich”.
Umowa dotycząca opcji walutowych mieści się w pojęciu usługi, zatajenie ryzyka związanego z korzystaniem z niej jest więc naruszeniem art. 10 ust. 1 ustawy. Niezamieszczenie w umowie informacji o ryzyku związanym z opcjami walutowymi bezspornie będzie czynem nieuczciwej konkurencji.
Czy jednak zamieszczenie w umowie takiej informacji i jej akceptacja przez przedsiębiorcę automatycznie wykluczy odpowiedzialność instytucji finansowej w trybie art. 10 ust. 1 ustawy?
Zważywszy na wysoce skomplikowany i specjalistyczny charakter opcji walutowej, konieczne jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta