Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niemcy piszą o „polskim obozie”

21 marca 2009 | Świat | Piotr Jendroszczyk Piotr Zychowicz
Heinrich Himmler wizytuje obóz w Trawnikach, lipiec 1942 roku
źródło: EAST NEWS
Heinrich Himmler wizytuje obóz w Trawnikach, lipiec 1942 roku

Niemiecka Agencja Prasowa DPA nazwała obóz w Trawnikach „polskim obozem pracy”. Depeszę sprostowała dopiero po interwencji polskiej ambasady

Kłamliwe określenie znalazło się w depeszy dotyczącej deportacji niemieckiego zbrodniarza Josiasa Kumpfa z USA do Austrii. “Obecnie 83-letni [Kumpf] jako członek dywizji SS Totenkopf w polskim obozie pracy (im polnischen Arbeitslager) Trawniki brał udział w masakrze 8000 Żydów” – napisał waszyngtoński korespondent niemieckiej agencji.

Antypolskie sformułowanie przeszło nie tylko przez adiustujących depeszę redaktorów DPA, ale i przez wiele innych redakcji. O “polskim obozie” przeczytać mogły setki tysięcy osób. Depeszę przedrukowało natychmiast wiele gazet i portali internetowych. Między innymi niemieckie “Der Tagesspiegel”, “Thurgauer Zeitung” i “Die Zeit” czy szwajcarski “Berner Zeitung”. A także portal internetowy niemieckiej telewizji NTV. Identyczne sformułowanie jak w depeszy DPA znalazło się też na stronie internetowej amerykańskiej telewizji CBS (Polish labor camp).

Interwencję natychmiast podjęli polscy dyplomaci w Berlinie. – Mamy specjalny system alarmowy, każda tego rodzaju informacja spotyka się z naszym protestem – powiedziała “Rz” Maria Bartczak, rzeczniczka Ambasady RP w Berlinie. Redaktorzy DPA obiecali, że sprostują błąd, i rzeczywiście – w kolejnej wersji depeszy napisano o “nazistowskim obozie pracy przymusowej Trawniki w okupowanej Polsce”....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8273

Spis treści
Zamów abonament