Jak w angażu ustalić pensję podwładnego
Przemyślane określenie wynagrodzenia za pracę nie tylko uchroni nas przed procesami czy buntem załogi. Pozwoli też zaoszczędzić na wydatkach, a służbom płacowym nie dołoży dodatkowej pracy
Wiele firm wprowadza skomplikowane systemy opłacania załogi czy złożone składniki płacowe. Dodatkowo słabo precyzuje ich charakter i kryteria przyznawania w umowach o pracę lub przepisach zakładowych, np. układzie zbiorowym czy regulaminie. A wtedy działy finansowe mają ogromne problemy z ich naliczeniem, nie wiedzą też, czy włączać je np. do podstawy wymiaru zasiłków chorobowych czy wynagrodzenia za urlop. Pokazujemy, jak poprawnie sporządzić siatkę płac w firmie. Unikniemy w ten sposób opisanych kłopotów, a jednocześnie osiągniemy takie cele, jak: motywacja do lepszych wyników, poczucie docenienia czy wyróżnienia.
Po pierwsze: liczy się wynagrodzenie
Ważne jest, by poprawnie odróżniać szeroko pojęte wynagrodzenie od innych świadczeń ze stosunku pracy, jakie firmy przyznają dobrowolnie lub obowiązkowo zatrudnionym, np. ekwiwalenty za pranie odzieży, składki na polisy grupowego ubezpieczenia na życie, darmowe abonamenty do prywatnej kliniki medycznej. Tych ostatnich należności nie zaliczamy do wynagrodzeń, a zatem:
- nie określamy ich w angażach lub regulacjach wewnętrznych według opisanych rygorów,
- nie podlegają one ochronie przed potrąceniami,
- nie wliczamy ich do podstawy wymiaru większości rodzajów pensji.
Wedle wyroku Sądu Najwyższego z 30 grudnia 1986 r. (III PZP 42/86) wynagrodzenie to świadczenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta