Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gdy upadnie deweloper, nie zamieszkasz na budowanym przez niego osiedlu

14 kwietnia 2009 | Nieruchomości, budownictwo | Grażyna Błaszczak
Tomasz Tatomir, szef Departamentu Nieruchomości Chałas i Wspólnicy Kancelaria Prawna
autor zdjęcia: Bartosz Sadowski
źródło: Fotorzepa
Tomasz Tatomir, szef Departamentu Nieruchomości Chałas i Wspólnicy Kancelaria Prawna

W chwili ogłoszenia upadłości firmy deweloperskiej w najtrudniejszej sytuacji znajdą się osoby, które wpłaciły jej pieniądze, ale z deweloperem podpisały umowę przedwstępną bez formy aktu notarialnego. Na co mogą liczyć? Czy syndyk pozwoli im zostać w mieszkaniach, które już na przykład zaczęli wykańczać, mimo że budynek nie był formalnie odebrany?

Rz: Wpłaciliśmy prawie całą należność za mieszkanie, a tymczasem deweloper zdecydował się na ogłoszenie upadłości przed oddaniem osiedla. Tak stało się niedawno m.in. w przypadku klientów krakowskiego Leoparda. Co to oznacza dla niedoszłych właścicieli mieszkań?

Tomasz Tatomir: Nie ma wątpliwości, że deweloper jako przedsiębiorca może ogłosić upadłość. Przesłanką będzie tu jego niewypłacalność: dłużnik jest niewypłacalny, jeżeli nie wykonuje swoich wymagalnych zobowiązań, np. nie spłaca na czas pieniędzy pożyczonych na budowę osiedla. Warto jednak pamiętać, że deweloperzy nie mają obowiązku informowania swoich klientów o swoim aktualnym bilansie finansowym.

Kiedy klient dewelopera ma szansę się zorientować, że toczy się postępowanie upadłościowe?

W razie zaistnienia podstawy do ogłoszenia upadłości dłużnik jest obowiązany nie później niż w terminie dwóch tygodni zgłosić w sądzie wniosek o ogłoszenie upadłości. Ale również wierzyciele mogą złożyć wniosek o upadłość. Klienci dewelopera mogą tym samym dowiedzieć się o jego problemach finansowych w momencie, gdy cała procedura zostanie już uruchomiona. Dlatego tak ważne jest sprawdzanie deweloperów już przed zawarciem umowy (np. przejrzenie akt spółki, sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości, na której mają powstać mieszkania czy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8292

Spis treści
Zamów abonament