Warto zadbać o wpis do rejestru
Zastaw rejestrowy w konstrukcji swej podobny jest do zwykłego. Różnice tkwią w szczegółach
Zasada działania zastawu rejestrowego jest już znana czytelnikowi: chodzi o to, że wierzytelność zabezpieczona zastawem rejestrowym podlega zaspokojeniu z przedmiotu tego zastawu z pierwszeństwem przed innymi wierzytelnościami (art. 20 ustawy o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów).
Wyeliminowane są tu pewne niedogodności, jakie wiążą się z zastawem zwykłym. Przede wszystkim nie jest konieczne wydanie zastawnikowi przedmiotu zastawu. Jego ustanowienie nie dezorganizuje zatem przedsiębiorstwa takiej osoby i nie uszczupla majątku, który może on wykorzystać do działalności gospodarczej. Zresztą przedmiot zastawu rejestrowego (rzeczy, papiery wartościowe itp.) wolno nie tylko pozostawić w posiadaniu zastawcy, lecz także oddać osobie trzeciej wskazanej w umowie zastawniczej, o ile osoba ta się na to zgodziła (art. 2 ust 2 uzrrz).
Można przejąć
Inną istotną różnicą między zastawem a zastawem rejestrowym jest sposób...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta