Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak finansować rodzinne domy dziecka

14 kwietnia 2009 | Gazeta prawa i podatków | Michał Cyrankiewicz

Prowadzone przez powiaty placówki opiekuńczo-wychowawcze są jednostkami budżetowymi. Ich obsługę finansowo-księgową prowadzi zatem starosta. Z budżetu tej jednostki otrzymują także środki na bieżące funkcjonowanie

Dzieci pozbawione całkowicie lub częściowo opieki rodzicielskiej organy pomocy społecznej powinny umieszczać w rodzinach zastępczych. Jednak w sytuacji, w której udzielenie pomocy w takiej rodzinie nie jest możliwe, dziecko należy skierować do całodobowej placówki opiekuńczo-wychowawczej. Dzielą się one natomiast na trzy typy: interwencyjne, rodzinne i socjalizujące.

Aby utworzyć rodzinny dom dziecka albo placówkę opiekuńczą innego typu, należy po pierwsze uzyskać stosowne zezwolenie. Wydaje je wojewoda właściwy ze względu na miejsce jej położenia.

O takie zezwolenie nie może jednak wystąpić każdy. Zgodnie bowiem z art. 80a ustawy o pomocy społecznej mogą je uzyskać powiaty, samorząd województwa, Kościół katolicki, inne Kościoły i związki wyznaniowe. O zezwolenie na prowadzenie takiej placówki mogą się ubiegać również organizacje społeczne, fundacje i stowarzyszenia.

Zezwolenie na wniosek

Wojewoda wydaje zezwolenie na wniosek. Należy w nim określić m.in. nazwę podmiotu prowadzącego, jego siedzibę (adres, telefon, faks), nazwę placówki i jej adres. We wniosku określić należy również typ placówki (rodzinna, interwencyjna, socjalizacyjna) oraz liczbę miejsc i opis warunków lokalowych.

Ponadto zawrzeć w nim trzeba informacje na temat dotychczasowego doświadczenia w organizowaniu opieki nad dzieckiem,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8292

Spis treści
Zamów abonament