Kobiety muszą być wspierane, bo znajdują się w trudniejszej sytuacji
Równość płci w projektach dotowanych ze środków unijnych nie jest abstrakcyjnym pojęciem, które można zbyć kilkoma ogólnikami. Jeśli nie uwzględni się tej sprawy we wniosku, zostanie on odrzucony i pieniędzy nie będzie
Ubiegając się o unijne dotacje, trzeba spełnić kilka ogólnych wymagań zwanych zasadami horyzontalnymi. Zwykle brzmią one dosyć enigmatycznie. Być może z tego powodu starający się o granty często odnoszą się do nich zdawkowo. We wnioskach piszą, że dany projekt spełnia wymogi i tyle.
A to, jak się okazuje, poważny błąd. Niespełnienie zasady horyzontalnej oznacza odrzucenie wniosku, czyli przekreślenie szans na dofinansowanie projektu. W przypadku programu „Kapitał ludzki” najbardziej problematyczna wydaje się zasada równości szans kobiet i mężczyzn.
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przeanalizowała projekty, które ubiegały się o granty w ubiegłym roku. I okazało się, że pomysłów na poradzenie sobie z zasadą równości było mnóstwo, ale rzadko zdarzały się na tyle trafne, by zasada została w pełni zrealizowana. W poradniku „Zasada równości szans kobiet i mężczyzn w projektach programu operacyjnego »Kapitał ludzki«” agencja pokazuje najczęstsze błędy i sposoby, jak ich uniknąć.
Niezauważanie problemu
Pierwsze, najgorsze, podejście do zasady równości to tzw. projekty ślepe. Po prostu nierówność i dyskryminacja na rynku pracy nie są w ogóle brane pod uwagę. Tego typu projekty odnoszą się do instytucji, osób, ludzi, a nie kobiet i mężczyzn.
Równie źle są oceniane tzw. projekty neutralne,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta