Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Firmy ochroniarskie łamią prawa pracowników

14 kwietnia 2009 | Prawo | Mateusz Rzemek

Większość z 200 tys. ochroniarzy pilnujących takich obiektów, jak banki, sądy, prokuratury i urzędy państwowe, pracuje z naruszeniem przepisów

Firmy zatrudniające ochroniarzy na podstawie umowy o pracę należą do nielicznych. Warunki na tym rynku dyktują obecnie ci, którzy omijają na wszelkie sposoby przepisy, aby nie płacić za tych pracowników składek do ZUS, a także nie udzielać im urlopów.

– Kilka miesięcy temu manifestowaliśmy przed budynkiem Urzędu Rady Ministrów, ale to nic nie pomogło – żali się anonimowy ochroniarz, który nie chce podać nazwiska w obawie przed utratą pracy. – Kiedy staramy się założyć związek w firmie, zaczynają się represje. Kiedy wysyłamy wnioski o interwencję do inspekcji pracy, pozostają one bez odpowiedzi. Najczęściej są to bowiem anonimy, bo nikt nie chce ich podpisać, bojąc się, że straci pracę. Poza tym inspekcja nie kwapi się do kontroli w firmach ochraniających urzędy państwowe.

Triki pozwalają zaoszczędzić

Nieuczciwe firmy ochroniarskie stosują kilka trików, by zaoszczędzić na pracownikach. W niektórych np. na 700 pracowników tylko trzech ma umowę o pracę. Reszta jest zatrudniona na umowę-zlecenie, przez co nie ma prawa do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8292

Spis treści
Zamów abonament