Aby zmienić postanowienia układu zbiorowego trzeba złożyć wypowiedzenia zmieniające
Wprowadzenie modyfikacji w treści zakładowego układu zbiorowego pracy może istotnie wpłynąć na warunki pracy lub płacy pracowników. Jeśli są to zmiany niekorzystne dla pracowników, pracodawca ma obowiązek zastosowania wypowiedzenia zmieniającego
Zasady postępowania pracodawcy w razie zmiany treści układu zbiorowego pracy określa art. 24113 k.p. Przepis ten przewiduje, że korzystniejsze postanowienia układu, z dniem jego wejścia w życie, zastępują z mocy prawa wynikające z dotychczasowych przepisów prawa pracy warunki umowy o pracę lub innego aktu stanowiącego podstawę nawiązania stosunku pracy.
Natomiast postanowienia mniej korzystne dla pracowników wprowadza się w drodze wypowiedzenia pracownikom dotychczasowych warunków umowy o pracę lub innego aktu stanowiącego podstawę nawiązania stosunku pracy.
Przy wypowiedzeniu dotychczasowych warunków umowy o pracę lub innego aktu stanowiącego podstawę nawiązania stosunku pracy nie mają zastosowania przepisy ograniczające dopuszczalność wypowiadania warunków takiej umowy lub aktu. Zasady te mają zastosowanie także do innych porozumień zbiorowych (np. paktów gwarancji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta