Co zrobić, gdy kontrahent nie chce płacić
Kiedy upomnienia kierowane do dłużnika nie skutkują, pozostaje jedynie skierować sprawę do sądu. Przyda się wtedy umiejętność przygotowania pozwu
Nie musi go pisać adwokat czy radca prawny. Równie dobrze możesz go przygotować sam. Zrobić to jednak trzeba, bo bez pozwu nie obejdzie się żadna sprawa o zapłatę. W ten sposób dochodzi bowiem do uruchomienia całej procedury. Swoją sprawę też możesz prowadzić sam, przynajmniej na początkowych etapach postępowania. Dopiero przed Sądem Najwyższym stronę musi zastąpić profesjonalny pełnomocnik. Od pozwu do Sądu Najwyższego droga jednak na ogół daleka.
Formalnie, ale z dodatkami
Nie ma jednego wzorca, co powinno znaleźć się w pozwie. Kodeks postępowania cywilnego wymienia jednak kilka elementów, których umieszczenie w pozwie jest obowiązkowe. Pozew jest pismem procesowym, dlatego musi spełniać wymogi formalne. Wolno jednak włączyć do niego także inne elementy, które uzna się za stosowne. Kolejność jest w zasadzie dowolna, choć pewne wymogi narzucają tu logika i utarte przez lata praktykowania zwyczaje.
Owe elementy pozwu to przede wszystkim:
- wskazanie sądu,
- oznaczenie stron,
- określenie wartości przedmiotu sporu,
- słowo „pozew” w nagłówku,
- żądania,
- uzasadnienie żądań wraz ze wskazaniem dowodów,
- podpis,
- wymienienie załączników.
O czym pamiętać przy sporządzaniu
Pracę nad pozwem zacząć można od podania miejsca i daty jego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta