Fiskus sprawdzi, czy nie robiłeś tego co na etacie
Nawet jeśli zarejestrowałeś firmę, wystawiałeś faktury, sam płaciłeś składki i zaliczki na podatek, urząd może uznać, że nie byłeś przedsiębiorcą
Przepisy przewidują bowiem ograniczenia dla tzw. samozatrudnionych, czyli osób, które przechodzą z etatu na własny garnuszek. Fiskus może uznać, że nadal zachowują się jak pracownicy i dlatego nie mogą rozliczać swoich przychodów w ramach działalności gospodarczej. Co więcej nawet gdy nie ma wątpliwości, że jesteśmy samodzielnym i niezależnym przedsiębiorcą, może się okazać, że nie mieliśmy w pierwszym roku działalności prawa do podatku liniowego.
Zgodnie z art. 5b ust. 1 ustawy o PIT urząd może uznać, że podatnik nie prowadzi działalności, jeśli są spełnione trzy warunki:
- odpowiedzialność wobec osób trzecich ponosi zlecający usługę,
- świadczenia są wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego,
- wykonujący czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego.
Wystarczy jednak, że tylko jedna z tych przesłanek nie jest spełniona i wykonawca może bez obaw rozliczać się jak przedsiębiorca.
Co będzie jednak, jeśli kontrolerom uda się wykazać, że są spełnione wszystkie te warunki? Przekwalifikują przychody samozatrudnionego na wynagrodzenie ze stosunku pracy. Straci więc na kosztach (pracownikom przysługują tylko zryczałtowane), zapłaci podatek według skali (za 2008 r. nawet 40 proc.) i na dodatek może odprowadzić wyższe składki na ubezpieczenie. Urząd obciąży też płatnika odpowiedzialnością za niepobrane zaliczki na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta