Czas przekształcić spółkę jawną
Prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółki komandytowej ze spółką z o.o. jako komplementariuszem zasłużenie cieszy się ostatnio dużą popularnością – piszą prawnicy z Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners sp.k. w Poznaniu
Spółka jawna to jeden z dwóch najpopularniejszych rodzajów spółek w Polsce. Na koniec 2007 roku funkcjonowało ich blisko 29 tysięcy i swą liczebnością ustępowały tylko spółkom z ograniczoną odpowiedzialnością.
Bardzo wielu przedsiębiorców z powodzeniem prowadzi działalność na dużą skalę, korzystając właśnie z tej formy prawnej. Podstawowymi zaletami tego rodzaju spółki są przede wszystkim jednokrotne opodatkowanie wspólników podatkiem dochodowym z możliwością wyboru stawki liniowej tego podatku (charakterystyczne również dla pozostałych rodzajów spółek osobowych), prosta struktura i zasady funkcjonowania oraz brak konieczności sporządzania umowy spółki w formie aktu notarialnego.
Zmiana formy prawnej
Jednakże, mimo licznych zalet charakteryzujących spółkę jawną, uwzględniając obecną, niezbyt pewną, sytuację gospodarczą, warto rozważyć, czy prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółki jawnej w należyty sposób zabezpiecza interesy jej wspólników. Należy bowiem pamiętać, że wszyscy wspólnicy w spółce jawnej odpowiadają za jej zobowiązania całym swoim majątkiem. Jedyne ograniczenie tej odpowiedzialności polega na tym, że wierzyciel może skierować egzekucję do majątku prywatnego wspólnika dopiero wtedy, gdy egzekucja z majątku samej spółki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta