Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jeśli utracisz zaufanie do podwładnego, możesz się z nim rozstać

16 kwietnia 2009 | Gazeta prawa i podatków | Izabela Rakowska-Boroń

Pracodawca, rozwiązując z zatrudnionym bezterminową umowę o pracę, często uzasadnia to utratą zaufania do niego. Powinien jednak skonkretyzować przyczynę rozstania, inaczej sąd może uznać, że jest ona pozorna. A wtedy może przywrócić zwolnionego do pracy

Utrata zaufania do pracownika to jeden z dość częstych powodów wskazywanych w wypowiedzeniach umowy o pracę. Na zarzut nielojalności podwładny może narazić się nie tylko wtedy, gdy jego działania są bezpośrednio wymierzone przeciwko pracodawcy, ale również w sytuacji, gdy nienależycie lub niesumiennie wypełnia powierzone mu obowiązki. Wiele zależy wówczas od zajmowanego przez niego stanowiska, charakteru wykonywanej przez niego pracy czy specyfiki działalności prowadzonej przez pracodawcę.

Nie każdy przypadek utraty zaufania do pracownika może być uznany za uzasadniający wypowiedzenie mu umowy o pracę. Jego utrata musi mieć bowiem oparcie w przesłankach natury obiektywnej i racjonalnej oraz nie może wynikać z samowoli czy wyłącznie z subiektywnych uprzedzeń. Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 25 listopada 1997 r. (I PKN 385/97).

Za powierzone mienie

Na ogół nie budzi wątpliwości, że pracodawca może stracić zaufanie do pracownika, któremu np. powierzył mienie z obowiązkiem wyliczenia się, a który przez niewłaściwe wykonywanie swoich powinności naraził go na straty. Poza tym powodem utraty zaufania może być zawinione przez pracownika naruszenie obowiązków, istotnych z uwagi na właściwości umówionej pracy. Ma to miejsce wtedy, gdy zaufanie konieczne jest ze względu na rodzaj wykonywanej przez daną osobę pracy, a jego utrata sprawia,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8294

Spis treści
Zamów abonament