Rolnik nie może upaść, czyli o dyskryminacji mimo woli
Choć rolnik nie może skorzystać z procedury oddłużeniowej, to ogłoszenie upadłości konsumenckiej jego małżonka (nie-rolnika) jest jak najbardziej dopuszczalne —dowodzi radca prawny, dyrektor obsługi prawnej bankowości inwestycyjnej BZ WBK SA
Wtorek, 31 marca 2009 r., przywitał nas ładną pogodą i wejściem w życie znowelizowanego 5 grudnia 2008 r. prawa upadłościowego i naprawczego (pun), które do polskiego systemu prawnego wprowadziło upadłość konsumencką. To nowe u nas postępowanie upadłościowe dotyczy osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.
Od 31 marca polski system prawny wzbogacił się o upadłość konsumencką
Z zasady rolnicy takiej działalności nie prowadzą, czy mogą zatem skorzystać z przywileju, jakim dla konsumenta jest ogłoszenie upadłości i uwolnienie się od garbu niespłacalnych długów?
Odpowiedź na takie pytanie jest dość zaskakująca, ale rozpocznijmy od paru uwag ogólnych.
Oddłużeniowa procedura
Upadłość konsumencka jest procedurą oddłużeniową i z reguły połączoną ze zobowiązaniem dłużnika do pokrycia przynajmniej części swych zobowiązań, za co nagrodą jest nawet daleko idące oddłużenie, po zrealizowaniu „planu spłaty wierzycieli” (art. 49112 ust. 1 pun).
Instytucja upadłości konsumenckiej funkcjonuje w wielu państwach i doświadczenia praktyczne z tym związane wskazują, że istnieje kilka warunków koniecznych jej efektywności.
Reżim prawny skutecznej upadłości konsumenckiej, czyli takiej, która nie generuje dużego zagrożenia dla wierzycieli oraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta