Nie każdego związkowca da się łatwo zwolnić
Niektóre grupy pracowników są w sposób specjalny chronione przed zwolnieniem. Dotyczy to m.in. związkowców, których pozbycie się z firmy będzie możliwe dopiero po uzyskaniu zgody zarządu organizacji
Urlopy czy zwolnienia lekarskie nie pozwalają pracodawcy na złożenie danej osobie wypowiedzenia angażu. Nawet jeśli szef bardzo chciałby w taki sposób zakończyć współpracę, to nie pozwoli mu na to kodeks pracy. Mówi o tym np. jego art. 41. Zgodnie z nim pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.
Na tym nie koniec. Czasem gwarancję trwałości stosunku pracy dają też inne ustawy. Tak właśnie jest w przypadku określonych działaczy związkowych.
Ustawa z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (tekst jedn. DzU z 2001 r. nr 79, poz. 854 ze zm.) nie pozwala bowiem pracodawcy bez zgody zarządu zakładowej organizacji związkowej na wypowiedzenie ani rozwiązanie stosunku pracy z imiennie wskazanym w uchwale zarządu jego członkiem lub innym pracownikiem będącym członkiem danej zakładowej organizacji związkowej upoważnionym do reprezentowania tej organizacji wobec pracodawcy albo organu lub osoby dokonującej za pracodawcę czynności w sprawach z zakresu prawa pracy....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta