Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zanim zmienisz fundusz emerytalny, sprawdź, kiedy najlepiej to zrobić

20 kwietnia 2009 | Gazeta prawa i podatków | Sylwia Gortyńska

To, że otwarte fundusze emerytalne stanowią kapitałową część systemu emerytalnego, tzw. II filar, w większości wiemy. Nie zastanawiamy się jednak, jak działają, jak je wybrać czy też zmienić

Tym czasem warto wiedzieć, co sprawdzimy na rachunku otwartego funduszu emerytalnego, jakie opłaty ponosimy w związku z jego posiadaniem albo czym jest stopa zwrotu funduszu. Dlatego warto zapoznać się z najważniejszymi praktycznymi zagadnieniami związanymi z uczestnictwem w OFE.

Jak to działa

Powodem, dla którego działają OFE, jest m.in. gromadzenie i inwestowanie środków pieniężnych członków OFE z przeznaczeniem na wypłatę po osiągnięciu przez nich wieku emerytalnego. Co do zasady członek OFE nie ma prawa wypłaty zgromadzonych środków we wcześniejszym terminie. Może jednak przenieść zgromadzone środki do innego funduszu.

Jak zatem trafiają one do OFE? Pośredniczy w tym Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który dostaje je w postaci części składek na ubezpieczenie emerytalne. Dokładnie do OFE trafia 7,3 proc. podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne. Mówi o tym art. 22 ust. 3 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.).

Jednak taki podział składki nie dotyczy wszystkich ubezpieczonych. Są nim objęte osoby urodzone po 31 grudnia 1968 r. A to oznacza, że istnieje obowiązek przynależności do funduszu dla każdej osoby objętej ubezpieczeniem społecznym urodzonej po tej dacie. A zatem uczestnictwo w OFE zostało uwarunkowane wiekiem. A co z osobami urodzonymi przed 1 stycznia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8297

Spis treści
Zamów abonament