Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Intercyza nie pomoże, jeśli żona współdziała z mężem w prowadzeniu firmy

20 kwietnia 2009 | Dobra firma | Izabela Lewandowska

Po spisaniu intercyzy czy orzeczeniu separacji za podatki męża powstałe od tej pory odpowiada tylko żona zaangażowana w jego biznes

Intercyza powoduje, że co do zasady fiskus może ściągnąć swe należności tylko z majątku osobistego małżonka będącego podatnikiem. Przy rozdzielności majątkowej bowiem majątek wspólny małżonków nie istnieje. Jeśli jednak po jej spisaniu małżonek przedsiębiorcy stale z nim współdziałał w prowadzeniu firmy, odpowiada za podatki wynikające z tej działalności swym majątkiem osobistym, jako osoba trzecia. Jest to odpowiedzialność ograniczona.

Odpowiada ten, kto czerpał korzyści

Fiskus może ściągnąć długi męża z majątku współdziałającej żony na takich samych zasadach jak od zaangażowanych w biznes przedsiębiorcy innych członków jego najbliższej rodziny, tj. dzieci, wnuków, prawnuków, rodziców, dziadków, rodzeństwa, zięciów i synowych, konkubiny i konkubenta.

Prawna podstawa ich odpowiedzialności jest taka sama: art. 111 ordynacji podatkowej. Na zasadach określonych w tym przepisie dostępny jest dla fiskusa majątek małżonka przedsiębiorcy stale z nim współdziałającego w prowadzeniu firmy, zarówno wówczas, gdy rozdzielność majątkowa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8297

Spis treści
Zamów abonament