Czy warszawskie czynszówki są bezpieczne
70 procent stołecznych budynków komunalnych pochodzi sprzed drugiej wojny światowej. Czy ich mieszkańcy mogą się czuć bezpiecznie?
Rz: Czy stolica przejmuje hotele robotnicze i adaptuje hotelowe pokoje na mieszkania komunalne i socjalne, tak jak stało się w Kamieniu Pomorskim?
Beata Wrońska-Freudenheim: Trzy lata temu miasto kupiło hotel pracowniczy przy ul. Szegedyńskiej. Budynek został wyremontowany i spełnia dzisiejsze wymagania wynikające z przepisów prawa budowlanego i ochrony przeciwpożarowej. Jest w nim około 300 lokali komunalnych.
Czy ten budynek, oraz inne czynszówki, są kontrolowane pod kątem bezpieczeństwa pożarowego?
Tak. To wynika z obowiązków nałożonych na właściciela czy zarządcę obiektów mieszkalnych przepisami prawa budowlanego, które nakazują dokonywanie przeglądów. Przynajmniej raz na pięć lat powinna być przeprowadzana kontrola ogólnobudowlana, w tym instalacji, także elektrycznych i piorunochronnych.
Corocznie muszą być zaś sprawdzane m.in. instalacje gazowe i przewody kominowe. To jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta