Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sprawdź, jak odróżnić dzieło od typowego angażu

07 maja 2009 | Gazeta prawa i podatków | Ryszard Sadlik
Wykonawca dzieła  nie dostaje urlopu wypoczynkowego ani wolnego za pracę  po godzinach
autor zdjęcia: Bartosz Sadowski
źródło: Rzeczpospolita
Wykonawca dzieła nie dostaje urlopu wypoczynkowego ani wolnego za pracę po godzinach

Zatrudnienie na podstawie umowy o pracę istotnie różni się od wykonywania pracy na podstawie umowy o dzieło. Warto zwrócić uwagę na odmienności między nimi, tym bardziej że nierzadko dochodzi do nieporozumień w tym zakresie

Umowa o pracę uregulowana jest przepisami kodeksu pracy. Definicję stosunku pracy zawiera art. 22 § 1 k.p. Zgodnie z jego brzmieniem przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca – do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem. Przy czym zatrudnienie w takich warunkach jest zatrudnieniem na podstawie stosunku pracy, bez względu na nazwę zawartej przez strony umowy. Tak też wynika z art. 22 §11 k.p.

Nazwa nie ma znaczenia

W razie nawiązania przez strony umowy, na mocy której osoba fizyczna zobowiązuje się do wykonywania osobiście pracy, w sposób ciągły i podporządkowany poleceniom pracodawcy lub przełożonego, oraz gdy praca ta ma być wykonywana w miejscu i czasie określonym przez pracodawcę, to kontrakt ma cechy umowy o pracę. Przy czym ustalenie, czy strony łączył stosunek pracy, jest niezależne od nazwy, jaką strony nadały łączącej je umowie. Samo więc nazwanie umowy umową o dzieło nie przekreśla jeszcze możliwości ustalenia, że faktycznie strony łączyła umowa o pracę.

Cechą podstawową pozwalającą na odróżnienie umowy o pracę od umów cywilnoprawnych jest istnienie podporządkowania pracownika pracodawcy. Tak też podnosił Sąd Najwyższy w wyroku z 25 listopada 2005...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8311

Spis treści
Zamów abonament