Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Monety bulionowe, sztabki i papiery wartościowe

07 maja 2009 | Moje Pieniądze | Piotr Cegłowski
Austrian Philharmonica gold o wadze jednej uncji
źródło: Rzeczpospolita
Austrian Philharmonica gold o wadze jednej uncji
Wykres pokazujący ceny złota w ciągu kilku ostatnich lat  dobrze ilustruje tendencję rosnącą. Linia wygląda jak przekrój geograficzny: od dolin poprzez wzgórza do coraz wyższych gór.
źródło: Rzeczpospolita
Wykres pokazujący ceny złota w ciągu kilku ostatnich lat dobrze ilustruje tendencję rosnącą. Linia wygląda jak przekrój geograficzny: od dolin poprzez wzgórza do coraz wyższych gór.
Piotr Salamon, doradca finansowy na rynku austriackim
źródło: Rzeczpospolita
Piotr Salamon, doradca finansowy na rynku austriackim

W kwietniu kurs wznosił się i spadał. Wahał się od 870 do 910 dolarów za uncję. W długim terminie widoczna jest jednak wyraźna tendencja rosnąca

Coraz więcej analityków przewiduje, że w niedalekiej przyszłości cena złota dojdzie do 1200 dolarów za uncję. Kryzys zaufania do banków powoduje, że nie tylko poważni inwestorzy, ale też drobni ciułacze wybierają lokaty w żółty metal.

W Polsce też widać wzrost zainteresowania złotem, ale mniejszy niż w Europie Zachodniej. Ma na to wpływ relacja kursu złotego do dolara i euro. Z punktu widzenia polskiego inwestora na koszt zakupu złota składa się wzrost ceny samego kruszcu oraz waluty, w której cena ta jest wyrażana.

Wśród monet bulionowych niesłabnącą popularnością cieszą się krugerrandy z RPA, chińskie pandy, angielskie suwereny, australijskie kangury czy wreszcie amerykańskie orły. Monety te w zasadzie nie mają wartości kolekcjonerskiej. Liczy się waga wyrażana w uncjach, czyli troy ounce. Uncja jest równa 31,1034768 grama. Troy ounce różni się od stosowanej w krajach anglosaskich jednostki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8311

Spis treści
Zamów abonament